Przybory

Hej,

już pare razy zostałam zapytana odnośnie przyborów jakimi się posługuję. Postanowiłam więc założyć osobną notkę dotyczącą właśnie akcesorii do rysowania. Mam nadzieję, że okaże się przydatna :)

1. Ołówki - pierwsza i najważniejsza rzecz odnośnie rysowania. Najpopularniejsze są grafitowe. Ja używam tych od KOH-I-NOOR. Są moim zdaniem najlepsze i przede wszystkim tanie. Inne firmy również mają w swojej ofercie własne egzemplarze, ja jednak preferuję tamte. Z doświadczenia wiem również, że ołówki firmy Faber Castell różnią się miękkością od moich. Używając np ołówka HB miałam wrażenie, że posługuję się 2B. Tak samo było w przypadku ołówka 4B - zachowywał się niczym 6B, więc uważajcie.

Co do miękkości ołówków, używajcie całej gamy od H do B, w tym F. Uzyskacie wtedy najbardziej realistyczny efekt. Osobiście używam zazwyczaj przedział od 3H do 8B + F. Ołówek F moim zdaniem jest idealny do nakładania bazy wstępnej i wygładzania powierzchni pod koniec. Warto więc mieć go w swoim piórniku.
Istnieją również ołówki akwarelowe - Progresso KOH-I-NOOR. Te również posiadam, aczkolwiek doświadczenie w rysowaniu za ich pomocą mam znikome. Po najechaniu jednak na rysunku nimi wykonanym zachowują się zupełnie jak farby akwarelowe. Kupić, użyć i zobaczyć samemu!


2. Gumka chlebowa - najlepiej sprawdza się przy wymazywaniu powierzchni pokrytych miękkimi ołówkami oraz wglem. Tę również posiadam firmy KOH-I-NOOR. W zasadzie do większość moich przyborów jest właśnie tej firmy. Chcąc jednak wymazać za jej pomocą pewną powierzchnię, nie mażemy nią tak jak zwykłą gumką "myszką", tylko delikatnie dociskamy do rysunku. Dzięki jej miękkości można ją do woli ugniatać, rwać i ciąć w celu np. rozmazywania drobnych szczegółów. Jej cena wacha się od 2 do 4 złotych.


3. Temperówka. Zdecydowanie metalowa, ewentualnie jeśli ktoś posiada to ostrzałka na żyletkę. Temperując nimi ołówki uzyskamy zawsze najbardziej pożądaną ostrość. Te plastikowe są do bani. Szybko się zużywają, a ołówki nimi temperowane są zbyt miękkie. Cena: 2-5zł.
   

4. Wiszer - wykonany ze zbitego papieru, służy do rozcierania ołówków w celu uzyskania jednolitej powierzchni. Posiadam 2 cienkie i 1 grubszy. Z reguły ich nie używam. Czasem jedynie w celu pokrycia gaładko tła. Jeżeli szkoda Wam kasy, bądź nie jest on dostępny w najbliższym papierniczym spokojnie możenie go zastąpić patyczkiem do uszu :)
Cena: 2,5-5zł


5. Blender (do kredek) - oficjalnie służy do mieszania kolorów kredek w celu uzyskania gładkich, subtelnych przejść pomiędzy kolorami, ja jednak używam go również do wygładzania powierzchni pokrytych ołówkami. Wyglądem przypomina białą kredkę. Cena: 3-6zł

6. Biały żelopis - bardzo przydatny. Zwłaszcza przy wykonywaniu realistycznych portretów. Zazwyczaj używam go do tworzenia blików (najjaśniejszych punktów znajdujących się na powierzchni, np białej plamki na oku) i tworzeniu efektu mokrego oka. Cena: 2-3zł.


7. Gruby grafit 6B KOH-I-NOOR - używam go tylko i wyłącznie do tworzenia tła, bądź dużych, ciemnych powierzchni. Jego grubość pozwala na dokładne zamalowanie miejsca, następnie warto również rozmazać go wiszerem w celu wyrównania i wygładzenia. Cena: 3-5zł


8. Kredki akwarelowe - z ich używaniem nie radzę sobie już tak dobrze jak z ołówkami. W przyszłości jednak ma zamiar ostro się za nie zabrać :). Po potraktowaniu powierzchni pokolorowanej pedzęlkiem z wodą zachowują się w 100% jak akwarele. Warto z nimi poeksperymentować. Ja posiadam zestaw KOH-I-NOOR w 12 kolorach. Ich cena wynosiła ok 15zł. 

9. Węgle. Ja używałam tylko tych w sztyfcie i nie byłam zadowolona. Są bowiem strasznie nieprecyzyjne i toporne. Ludzie z większą wprawą jednak sobie doskonale radzą. Kosztowały mnie ok. 4zł.

Istnieją również węgle w drewnie, które są bardziej precyzyjne. Tych jednak nie miałam jeszcze okazji wypróbować. Jednak jeśli będę wykonywać jakąś pracę za ich pomocą, dam znać ;).


10. Gumka w ołówku - moim zdaniem jest rewelacyjna. Temperuje się ją jak zwykły ołówek. Jest to zwykłą gumka umieszczona w drewnie. Pozwala na precyzyjne tworzenie białych smóg np na włosach, czy oczach. Moim zdaniem jest niezastąpiona. Cena: 4-8złMam nadzieję, że udało mi się Wam pomóc. Jeżeli natrafię na coś przydatnego od razu zamieszczę informacje o tym przedmiocie na tej stronce :) W razie jakich kolwiek pytań pisać! 

3-majcie się! :)

1 komentarz: